Architekt Ivan Ruller

Připravovaná výstava v brněnské Galerii Architektury představí průřez tvorbou významného brněnského architekta Prof. Ivana Rullera. Expozice je zaměřená na prezentaci realizovaných staveb v přímém kontextu s méně známými nerealizovanými projekty, se kterými architekt Ruller slavil úspěchy po celém světě. Vernisáž výstavy proběhne 13. prosince 2013 v 18:00 hod. v Galerii Architektury Brno, Starobrněnská 18. Výstava potrvá do 31. ledna 2014. Galerie je otevřena denně od 10:00 do 18:00 hod.

Na tvorbě architekta Rullera, který se narodil 17. listopadu 1926 v Brně, je dobře patrný vliv funkcionalismu třícátých let a moderny. Vychází ostatně z brněnské školy, kde po druhé světové válce vystudoval u významných architektů tehdejší doby. Mimo jiné u Bohuslava Fuchse a především u Bedřicha Rozehnala, u něhož byl už za studií asistentem. On sám podle mínění odborníků „spojuje zdařile racionálně chápanou stránku architektury s výtvarně pojatým exteriérem a interiérem v jednotnou a emocionálně často velmi účinnou kompozici“. Pro Rullera je typické, že výtvarná složka je vždy rovnocenným partnerem představám architekta. Jeho nebývalá spolupráce s výtvarníky tak přispívala i v době socialistického stavebnictví k architektonické kultivovanosti staveb. Svoji lásku k umění vyjádřil i členstvím v několika uměleckých sdruženích. Patří k zakladatelům Sdružení Q či ke Skupině 58.

„V architektuře musí existovat něco jako pokora k místu,“ tvrdí Ivan Ruller. Životem a tvorbou je spjatý především s Brnem, a proto je kritický k mnoha urbanistickým návrhům v tomto městě. Nelíbí se mu odsun brněnského nádraží z centra, stejně jako přeměna plochy u Janáčkova divadla na parkoviště. Svůj nesouhlas neskrýval ani u výstavby Velkého Špalíčku. Umí však uznat, že v současné tvorbě je také plno krásných staveb.

“Při realizaci výstavy díla architekta Ivana Rullera jsme našli v panu profesorovi neuvěřitelně pozoruhodnou osobnost umělce, který přesto, že v minulém měsíci oslavil 87. narozeniny, je stále pracovně aktivní, věnuje se své architektonické praxi, účastní se soutěží a vyučuje na Fakultě architektury. Jeho dílo čítá přibližně 670 projektů. Stěžejní část výstavy tvoří oceněné soutěžní projekty navrhované v tuzemsku i zahraničí. Například soutěžní návrh budovy radnice v Amsterdamu, projekt budovy radnice v Torontu, budova opery v Baghdadu nebo soutěžní návrh Nového Egyptského Muzea v Káhiře. Zvláštní kontrast je možno pozorovat u projektů, jež jsou prezentovány jak tehdejšími grafickými metodami, tak i soudobými – v podobě vizualizací, tvořených na počítačích studia Flying Architecture, které se na výstavě podílelo,” říká kurátor výstavy architekt Martin Enev z Galerie Architektury Brno.

Matúš Nedecký ze studia Flying Architecture k tomu podotýká: “Práce na projektu byla pro nás osvěžením. Celkově jsme všichni ze studia měli k návrhům pana architekta Rullera velice pozitivní vztah a panovala zde nezvyklá radost z práce. Pompéznost masy betonu, mentalita stavby a hra s velikým prostorem nám dovolily nahlédnout do světa architektury v době, kdy se ještě neměřil každý čtvereční metr podle ceny a využitelnosti, ale spíše podle působení na pocity človeka v rámci doby a architektury. A byl to mnohdy nádherný pocit Děkujeme organizátorům výstavy z GAB za tuto příležitost.”

Odkaz na stažení tiskových podkladů:
http://goo.gl/stahH0

mediální ohlasy:
http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/kultura/254603-galerie-architektury-vystavuje-dilo-ivana-rullera/?mobileRedirect=off
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/254768-galerie-architektury-vystavuje-dilo-ivana-rullera/
http://www.designmagazin.cz/udalosti/45937-ivan-ruller-vystavuje-zname-i-nerealizovane-stavby.html
http://www.regiony24.cz/26-188742-galerie-architektury-brno-uvadi-vystavu–architekt-ivan-ruller
http://www.blesk.cz/clanek/live-kultura/223196/vystava-prestavi-zname-i-nerealizovane-navrhy-architekta-rullera.html
http://www.protisedi.cz/article/galerie-architektury-brno-uvadi-vystavu-architekt-ivan-ruller
http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=6&id=14585
http://www.cka.cc/ostatni/akce/architekt-ivan-ruller
http://www.bydleni-iq.cz/aktuality/vystava-architekt-ivan-ruller/
http://stavbaweb.dumabyt.cz/Clanky/Galerie-Architektury-Brno-uvadi-vystavu-Architekt-Ivan-Ruller.html
http://www.earch.cz/cs/akce/vystava-architekt-ivan-ruller
http://brnensky.denik.cz/kratce/1292410-vystava-predstavi-dilo-ivana-rullera.html
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/vikend/_zprava/tipy-na-vikend-1315-prosince-na-predvanocni-koncert-vystavu-nebo-na-lidovy-jarmark–1292085
http://www.zazabavou.cz/products/vystava-architekt-ivan-ruller-13-12-2013-31-1-2014-brno/
http://www.scena.cz/index.php?d=1&o=4&c=20692&r=22
http://www.fa.vutbr.cz/pages/prispevek.aspx?ID=1340&lang=cs

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: