8+8

V Galerii Architektury Brno bude od 5. dubna do 5. května 2014 k vidění výstava 8 + 8, která představí 16 rodinných domů navržených architekty ze studia knesl + kynčl architekti. Ti si pro svou brněnskou výstavu, která je volným pokračováním loňské retrospektivní výstavy v pražské Galerii Jaroslava Fragnera, vybrali téma, jež je v jejich práci hojně zastoupeno a zároveň je tématem „lokálním“ – rodinné domy. Až na jednu výjimku se všechny prezentované domy nacházejí v Brně či jeho blízkém okolí.

Rodinný dům představuje specifický stavební druh, který v sobě skrývá velkou výzvu i nemalé nástrahy. Je to hledání kódu – kódu místa, domu a jeho budoucích obyvatel. Hledání kódu a jeho následné zhmotnění. Jednotlivé situace jsou mnohdy podobné, ale domy jsou jiné, jindy jsou podobné domy, ale situace rozdílné. Tak by šlo v hledání vazeb a souvislostí pokračovat donekonečna. V návrzích však lze vystopovat jistou příbuznost – snahu o navození určité atmosféry pomocí základních architektonických prostředků – světla a prostoru. Snahu o čitelnou dispozici a geometricky jasný objem s racionálním uspořádáním a stavebním řešením.

Výstava je rozdělena na dvě části – bílá prezentuje 8 realizací a černá představuje 8 projektů. Rozdělení však není tak černobílé, jak se na první pohled zdá. Projekty se nacházejí v různém stadiu rozpracovanosti. Některé jsou ve fázi návrhu, jiné se připravují k realizaci, další možná nikdy postaveny nebudou. Jsou zde však i domy téměř dostavěné, které se v „černé” části ocitly pouze proto, že jim něco málo chybí, anebo – zcela prozaicky – dosud nejsou nafoceny.

Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 4. 4. 2014 od 19 hodin v Galerii Architektury Brno. Výstava potrvá do 5. 5. 2014 a bude přístupná denně od 10 do 18 hodin. Komentovaná prohlídka s přednáškou proběhne 29. 4. 2014 od 19:00 hodin. K výstavě bude vydán katalog v českém jazyce.

Informace o kanceláři:
knesl + kynčl architekti je autorská architektonická kancelář, kterou založili v roce 2001 Jiří Knesl (*1968) a Jakub Kynčl (*1971). Kancelář se zabývá architekturou v celé její šíří – od územního plánování, přes stavbu měst a navrhování domů až po konstruování detailu. Kancelář v současné době zaměstnává cca 20 architektů a dalších profesí. Na zajištění komplexnosti zakázek se dále podílí stálý tým specializovaných firem a spolupracovníků.

Organizátoři výstavy: Galerie Architektury Brno a knesl + kynčl architekti
Galerie Architektury Brno, Starobrněnská 18, 602 00 Brno
W: http://www.galeriearchitektury.cz
FB: http://www.facebook.com/galeriearchitektury
knesl + kynčl architekti, Šumavská 416/15, 612 00 Brno
W: http://www.knesl-kyncl.com

Za podpory: ORAK – stavební společnost s.r.o.; TRASKO, a.s.; Libor Zeman – DŘEVOSTYL
Partneři galerie: Nadace české architektury

Mediální partneři: ERA21, Archiweb

http://www.earch.cz/cs/akce/cernobila-vystava-8-8-v-galerii-architektury-brno
http://stavbaweb.dumabyt.cz/Z-domova/Dubnova-cernobila-vystava-8-8-v-Galerii-Architektury-Brno-predstavi-tvorbu-architektu-ze-studia-knesl-kyncl-architekti.html
http://www.informuji.cz/akce/jhm/31479-cernobila-vystava-8-8-v-galerii-architektury-brno/

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: