Současná dánská architektura

Dánská architektura za sebou zanechala nesmazatelnou stopu. Budova Opery v Sydney a Velký oblouk v Paříži jsou architektonické skvosty, které jsou toho nejlepším příkladem. Dánská architektura udává trendy i v tomto tisíciletí. Přijďte se ve dnech 29.7. – 31.8. 2014 přesvědčit do Galerie Architektury v Brně, že architektura a design jsou pro Dány mnohem víc než jen cihly a malta!

Dánská architektura je již mnoho let synonymem krásného a inovativního designu. Pokračováním odkazu Arne Jacobsena, vůdčí osobnosti dánského modernismu a autora slavných designových židlí s příznačnými názvy „Labuť“ a „Vajíčko“, dosáhlo Dánsko v architektuře ve 20. století nebývalých úspěchů. Budova Opery v Sydney od dánského architekta Jørna Utzona je považována za největší architektonický skvost Austrálie a jednu z nejslavnějších staveb 20. století vůbec. Velký oblouk od Johana Otto von Spreckelsena se zase stal symbolem moderní Paříže. Dánskou architekturu reprezentuje ale mnohem víc než tyto dvě ikonické stavby – celá řada mezinárodně uznávaných projektů legendárních architektů, kterými jsou například Bjarke Ingels, Henning Larsen, C. F. Møller, Jan Gehl nebo ateliér 3XN.

“Výstava Současná dánská architektura, která vznikla ve spolupráci Dánského ministerstva zahraničních věcí, Dánské asociace architektonických firem a Iniciativy dánského designu a architektury, přibližuje nejenom výběr toho nejlepšího ze současné dánské architektury, ale také její základní hodnoty. Dánskou architekturu charakterizuje striktně ekologický profil, udržitelnost, empatie a především demokratický přístup, podle kterého nejsou elegantní design a nádherná architektura vyhrazeny pro elitu, ale naopak určeny širokým masám,” uvádí zástupce dánského velvyslance Lars Kjellberg.

“Všechny tyto jedinečné projekty byly vybrány pro svou špičkovou kvalitu a také proto, že zosobňují dánskou identitu: vysoký životní standard, moderní přístup ke zdravotnictví, vzdělávání a studiu a velký důraz na šetrnost k životnímu prostředí. Výstava také názorně ilustruje roli kultury v městském prostoru, který jde ruku v ruce s moderním skandinávským životním stylem,” dodává Gabriel Kurtis z Galerie Architektury Brno.

Výstava ukazuje projekty tří neobvyklých domů citlivě pracující se starým a novým, v nichž vložené dřevěné struktury využívají tradiční japonské truhlářské metody spojů bez použití kovů a zároveň poodhaluje otázku metafyzického působení prostoru na člověka.

Vernisáž výstavy se uskuteční za přítomnosti zástupce dánského velvyslance Larse Kjellberga a starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky v úterý 29. července 2014 v 18.30 hodin v Galerii Architektury Brno.
Vernisáži výstavy bude předcházet vernisáž výstavy “Město v pohybu” která se uskuteční v 18.00hod na nádvoří radnice městské části Brno-střed. Obě výstavy potrvají do 31. 8. 2014.

FB událost výstavy:
https://www.facebook.com/events/319751054857767/

Materiály v tiskové kvalitě ke stažení zde:
https://www.dropbox.com/sh/gvgtb9azob4vqto/AAB0CfdbdGgFZsEirRY5andTa

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: