ANTONÍN RAYMOND 7×

Galerie Jaroslava Fragnera a Galerie Architektury Brno si Vás dovolují pozvat na sympozium a zahájení výstavy

7 x ANTONÍN RAYMOND

ve čtvrtek 22. října 2015
17 hodin, sympozium
Shigefumi R. Tsuchiya, Irena Veverková, Petr Kratochvíl, David Vávra

Svatováclavský sál Betlémské kaple, Betlémské náměstí 4, Praha 1
20 hodin, vernisáž
Gelerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1

Kladenský rodák Antonín Raymond (1888–1976) patří mezi nejzajímavější české architekty 20. století. Svou kariéru začal v ateliéru Casse Gilberta během stavby prvního mrakodrapu v New Yorku, poté byl asistentem Franka Lloyda Wrighta v Tokiu při stavbě proslulého Imperial Hotelu, který odolal zničujícímu zemětřesení v roce 1923 a zajistil tak architektům věhlas. Vlastní ateliér založil Raymond v roce 1921 (kancelář stále projektuje, vede ho Raymondův žák Shigefumi R. Tsuchiya). Spolupracoval rovněž s dalšími Čechy, kteří se vydali do Japonska – Bedřichem Feuersteinem či Janem Josefem Švagrem. V roce 1946 založil společnou kancelář s dalším Čechoslovákem, Ladislavem Lelandem Radem. Architektovou celoživotní oporou byla jeho žena, výtvarnice Noémi, která se kromě tvorby pro vlastní ateliér podílela také na Raymondově díle.

Součástí zahájení bude série krátkých přednášek, které přednesou Raymondův žák Shigefumi R. Tsuchiya, historička Irena Veverková, historik architektury Petr Kratochvíl a architekt David Vávra, jeden ze spoluautorů výstavy a autor architektonického řešení a to v 17.00 hodin v budově Svatováclavského sálu Betlémské kaple, Betlémské nám. 4, Praha 1.

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera a poté v Galerii architektury v Brně představí na vybraných stavbách v Japonsku a Filipínách neuvěřitelně bohatý výrazový rejstřík a seznámí s jeho osudem a prací.

Samotné zahájení výstavy proběhne v 20.00 hodin v Galerii Jaroslava Fragnera. Výstava v GJF v Praze bude otevřena do 6. prosince 2015.

Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR.

FB událost výstavy:
https://www.facebook.com/events/495890070578147/
https://www.facebook.com/events/975489699160736/

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: