7x ANTONÍN RAYMOND

Galerie Architektury Brno společně s Galerií Jaroslava Fragnera srdečně zvou na zahájení výstavy věnované postavě slavného architekta českého původu ANTONÍNA RAYMONDA, který získal světové uznání hlavně v Evropě, Americe a Asii.

ANTONÍN RAYMOND

– kladenský rodák, který patří mezi nejzajímavější české architekty 20. století. V Japonsku je dokonce považován za zakladatele moderní architektury. Svou kariéru začal v ateliéru Casse Gilberta během stavby prvního mrakodrapu v New Yorku, poté byl asistentem Franka Lloyda Wrighta v Tokiu při stavbě proslulého Imperial Hotelu. Slavná stavba odolala zničujícímu zemětřesení v roce 1923, čímž zajistila architektům věhlas; Raymond jako jeden z prvních stavěl ze železobetonu. Vlastní ateliér založil architekt v roce 1921 (kancelář stále projektuje, vede ji Raymondův žák Shigefumi R. Tsuchiya). Spolupracoval rovněž s dalšími Čechy, kteří se vydali do Japonska – Bedřichem Feuersteinem či Janem Josefem Švagrem. V roce 1946 založil společnou kancelář s dalším Čechoslovákem, Ladislavem Lelandem Radem. Architektovou celoživotní oporou byla jeho žena, výtvarnice Noémi, která se kromě tvorby pro vlastní ateliér podílela také na Raymondově díle.

Výstava v Galerii Architektury Brno představí na vybraných stavbách v Japonsku a na Filipínách neuvěřitelně bohatý výrazový rejstřík a seznámí se stejně bohatým a dobrodružným osudem. Raymond odjel do USA ještě v době studií architektury na pražské technice, posléze začal navrhovat v Japonsku. Během první světové války byl důstojníkem zpravodajské služby, od roku 1926 působil také jako honorární konzul v Tokiu. V roce 1937 se vrátil do USA a cestou navštívil své sourozence v Československu. S nimi se viděl naposledy, židovská rodina Reimannových nepřežila holocaust.

V dlouhém soupisu díla nalezneme také realizaci na Filipínách, která je společně s dalšími stavbami v Japonsku představena na fotografiích, videu, plánech a modelu. Spektakulární instalaci doplňují též plány, kresby, artefakty a mobiliáře z interiérů Raymondových staveb podle návrhů obou manželů i architekta Bedřicha Feuerstena. O současné podobě a měřítku realizací si mohou návštěvníci udělat představu díky projekci několika dílů seriálu Šumné stopy Antonína Raymonda, Bedřicha Feuersteina, Jana Josefa Švagra a Raymondových následovníků.

„Když slyším jméno Fuchs, je to pro mě master of the space. Ten člověk byl génius. Ovládá prostor tím nejlepším způsobem. V každém rohu, v každém detailu nacházím něco, co ukazuje na schopnosti vynikajícího architekta, designéra a člověka.“ uvádí světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, která je jednou z osobností provádějících výstavou a dokumentem ČT.

Výstavu zahájí v úterý 15. prosince 2015 v 18.00 hodin David Vávra, Irena Veverková a Dan Merta v prostorách Galerie Architektury Brno, Starobrněnská 18.

Výstava bude otevřena denně od 10 – 18.00 hodin do 29. ledna 2016.

Po ukončení prezentace v Brně se výstava stane základem stálé expozice v Raymondově rodném Kladně. V současnosti se taktéž jedná o repríze výstavy v Tokiu.

pořadatelé/
Galerie Architektury Brno, Galerie Jaroslava Fragnera
kurátoři/
Irena Veverková, David Vávra
architektonické řešení/
David Vávra
grafika/
Robert V. Novák, Tomáš Brichcín
Robert V. Novák, Tomáš Brichcín
Robert Daněk
produkce/
Klára Pučerová
záštita/
Velvyslanectví Japonska v ČR
ve spolupráci/
Státní oblastní archiv v Praze, Raymond Architectural Design Office, Národní technické muzeum, Velvyslanectví České republiky v Manile, Česká televize, Chekogura
za podpory/
Japan Foundation, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Město Kladno,
Hlavní město Praha, Městská část Praha 1, Nadace české architektury, AED, HALLA, CEGRA, Schüco
mediální partneři galerií/
Insidecor, archiweb.cz, EARCH, Era 21, Architekt, A2, DesignMag, Radio 1, Estate, Artmap, DesignCabinet.cz, Designgate.cz
poděkování/
Věra Čáslavská, Vladimír Groh, Yasuo Nishida, Daniel Klos, Radek Brunecký, Victor Raymond, William Whitaker, Petr Holý, Zdeněk Slepička, Radovan Lipus, Josef Viewegh, Renata Vlčková

Více informací a materiálů v tiskové kvalitě ke stažení zde:
https://www.dropbox.com/sh/53kefq0llj2po45/AADyZuIAyw6R22J-J9KaH6Vka?dl=0
FB událost:
https://www.facebook.com/events/794861323959512/

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: