BRNĚNSKÉ LABORATOŘE ARCHITEKTURY

Galerie Architektury Brno zve na vernisáž výstavy prací workshopu studentů ateliéru Ivana Kolečka pod názvem

BRNĚNSKÉ LABORATOŘE ARCHITEKTURY.

Oficiální zahájení výstavy proběhne ve středu 16. března v 18:00 hodin. Součástí programu zahájení výstavy je křest publikace „18 studentů Ivana Kolečka: 5 smyslů v architektuře” a následně diskuze o architektonickém školství, která se bude konat dne 17. března v Metodickém centru moderní architektury, Preslova 39 v 18:00 hodin.

BRNĚNSKÉ LABORATOŘE ARCHITEKTURY

„Nejlepší jistě je ten, kdo myslí svou dovede chápat, co může přijíti potom a na konec dopadnout lépe. Výborný také je ten, kdo radám uvěří správným. Kdo nemá rozumu sám, ni druhého poslechnout nechce, dobrou se říditi radou – je bez ceny takový člověk.“
Hésiodos

Dva přístupy.
Hlavním aktérem při vzniku veřejných prostranství typu POPS není město, ale privátní subjekt – stavebník mrakodrapu. Na náklady nadnárodních korporací a na jejich pozemku tak vznikají nová veřejná prostranství – tzv. bonus plazas, nejtypičtěji otevřené předprostory mrakodrapů, které musí být přístupné všem bez rozdílu. Motivací na pozadí zdánlivě altruistického kroku je pragmatický princip výměnného obchodu – odměnou za veřejný prostor je stavebníkovi navýšení limitů využití pozemku. Projekt, který uvolní část pozemku pro POPS, si může navýšit celkovou podlažní plochu.

Workshop v roku 2013 promítnul trasu řeky Svitavy do historického centra vzdušnými vztahy mezi centrem a osmi body – ohnisky. Následující workshop v roku 2015 se otáčel pěti smysly kolem strání Špilberku. Letošní, v pořadí třetí workshop, stráně Špilberku neopustí. Bude z nich pozorovat svět kolem: brněnský, český, evropský a dále, … až do našeho světa myšlení, otázek, odpovědí, diskuzí, vnímání.

Tématem letošního workshopu bude navrhování prostředí, objevování architektury, laboratoře architektonického projektu, tak jak si je po zkušenostech našeho života architektů představujeme. Devět polí v šachovnici svahu Špilberku doplní dialog mezi městem a jeho přírodním prostorem, mezi plným a prázdným, mezi všeobecnými funkcemi školy architektury a jejími ohnisky poznání tvorby.

Proces architektonického poznání je dlouhou cestou v jednotlivých etapách „života architekta“. Architektura se nedá učit, dá se společně přemýšlet, diskutovat, prožívat a osobně tvořit v rámci pozitivního kritického přístupu. Jen ten může dávat dynamiku vývoje tvorby v rámci prostředí, které ještě dává k dispozici „ideální škola architektury“ svým studentům.

Mentorský tým workshopu:
architekti: Ivan Koleček, Marek Štěpán, Pavel Jura
výtvarník: Petr Kvíčala

Výstava je pro veřejnost otevřena od pondělí 14. března do neděle 20. března 2016 denně od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné na výstavu je dobrovolné.

FB událost:
https://www.facebook.com/events/1527088720928173/

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: