IAIN PATTERSON – OUT WEST

Galerie Architektury Brno ve spolupráci s Kabinetem architektury a Galerií výtvarného umění v Ostravě srdečně zvou na zahájení výstavy skotského pedagoga a umělce Iaina Pattersona pod názvem

IAIN PATTERSON – OUT WEST

Výstava je pojata jako typická ukázka prolnutí architektury a výtvarného umění. Kromě fotografií, které autor pořídil na skotském ostrově Tiree, výstava představuje také další práce inspirované tamní krajinou jako jsou malby, kresby a plastiky.

Umělec a pedagog Iain Patterson (1946) vyučoval třicet let na Škole kresby a malířství v College of Art v Edinburgu. Úzce spolupracoval s New 57 Gallery a Collective Gallery v Edinburgu, kterou založil a léta řídil. Jeho práce můžeme nalézt ve Scottisch Arts Council, ale i v Muzeu moderního umění (MoMA) v New Yorku.

Iain Patterson řadu let pracuje s motivem spojujícím různé formy a matérie, s motivem biologického růstu a proměny. Znovu tak vchází do jasného světa trav, hub, mořských řas, jehličnatých a listnatých stromů a lodyh neznámých bylin a plevelů, které nachází na kamenitých rumištích. Tento biomorfismus v nejrůznějších podobách, tedy i v obrazech a kresbách či v porcelánových plaketách je, přirovnáme-li tyto dokonalé umělecké výtvory k hudbě, spíše souborem etud – jakýchsi zkoušek a cvičení, jistým způsobem nedokončených. Občas se Pattersonovi přihodí, že postaví most na druhý břeh, tedy vybuduje něco ve své konkrétní vlastní existenci. První takový most postavil, když pracoval na kolekci „All The Monroes“ (všechny nejvyšší vrcholy Skotska, které dobyl lord Monroe, a které Iain vymodeloval na porcelánových destičkách o velikosti 10x10cm) a při podobných modelech „Peat Roads“ (mnohakilometrové řezy vzdušnou čarou povrchovými doly hnědého uhlí v severním Skotsku). Malby smyšlených světů biomorfismu, obrazy vyjadřující pohyb biologické matérie jsou již řadu let motivací a nejčastějším motivem v jeho „aktivní meditaci“. Toto meditativní pronikání do tajemství života střídá s rekonstruováním starých domů způsobem, aby se v nich dalo pohodlně žít, a zároveň zůstaly zachovány stopy jejich minulosti.

Zbigniew Makarewicz

Výstava se koná v rámci 8. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2016.

Výstava bude zahájena v úterý 31. května 2016 v 18.00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno a bude otevřena denně od 10. do 18. hodin do 12. června 2016.

Vstupné na výstavu je dobrovolné.

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: