MCCULLOUGH MULVIN ARCHITECTS – LABORATOŘ PŘÍRODY GEOLOGIE/BIOLOGIE

Galerie Architektury Brno ve spolupráci s Kabinetem architektury v Ostravě přináší výběr z tvorby irské architektonické kanceláře McCullough Mulvin Architects pod názvem

MCCULLOUGH MULVIN ARCHITECTS – LABORATOŘ PŘÍRODY. GEOLOGIE/BIOLOGIE

Současná architektura je realizována všude, ale usiluje o to dosáhnout významu a závažnosti. Mnoho architektů je nuceno dodávat standardní představy odrážející magazínovou kulturu; díla jsou rychle konzumována, věcně uspokojují publikum zaměřené pouze na to, co je nové. Zatímco stát, zákony a vysoké finance povýšeně hovoří o podpoře architektury, zatěžují ji ve skutečnosti obrovskými břemeny – nadměrnými předpisy, požadavky všechno ve jménu demokracie vysvětlovat a zaváděním dalších úrovní řízení. To všechno odvádí architekty od procesu rozhodování, odčerpává čas, který by měl být využit na projektování, a postupně potlačuje individuální projev, originalitu a odlišnost. Skutečná architektura je zaháněna na okraj – převažuje snaha o monotónní a bezúčelné prosazování značek a velkých jmen a úroveň řemesla klesá. Nemělo by to tak být. Svět silně trpí centralizací a homogenizací, ale stále existuje možnost vybojovat si v regionu, ve městě nebo v zemi praktiky, kterým jde o kvalitu místa. Rozsah práce není důležitý.

„V práci s detaily si každá architektura žádá mnohostranně uvažující mysl, promýšlení funkce, místa, technologie; jedna disciplína posouvá druhou, zkoumá její povahu, nutí ji k výpovědi; výsledek má prostou a přesnou senzibilitu – nemá tu být nic navíc, ničeho méně.“

Niall McCullough

Projekty kanceláře McCullough Mulvin Architects z Dublinu mají úzký vztah ke studiu přírody. V provedení budov se odráží přírodní krajina, stávají se experimentálním polem pro studium povětrnostních vlivů – vody a světla –, jež se mohou v Irsku velmi dramaticky projevovat. Jsou rozšířením přírody, přizpůsobují ji, utvářejí ji s pomocí cihel, kamene a dřeva; člověk v přírodě, člověk a příroda. Výstavní projekty spadají do dvou kategorií: první jsou nové budovy se vztahem ke geologii – jsou utvářeny jako přírodní krajiny nebo zvětšené obrysy – nebo připomínají zemský povrch – jako skály, zjizvené a narušené živly. Druhé se vztahují k architektuře intervence – vytvářejí nové věci v nových nebo vedle nich; má to jistou analogii s biologií, s mechem udržujícím se v ulitách pod mořem, s růstem, který napomáhá organismu dýchat a fungovat.

„Nedílnou součástí práce architektonické kanceláře McCullough Mulvin Architects je také publikační činnost, výuka a zkoumání šíře a hloubky architektury, jež jde nad rámec tradičního vyjádření tvarů a materiálu.“ dodává ředitel Galerie Architektury Brno Gabriel Kurtis.

Výstava bude zahájena za účasti vedoucích představitelů McCullough Mulvin Architects Niall McCullough a Valerie Mulvin a irského velvyslance Charlese Sheehana v úterý 6. září 2016 v 18.00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno a bude otevřena denně od 10. do 18. hodin do 2. října 2016.

Vstupné na výstavu je dobrovolné.

Tiskové materiály ke stažení na:
https://www.dropbox.com/sh/p1u7glj3abazusy/AAAjgfGShNdCiUM6gbZBCQvua?dl=0

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: