Aaltova příroda

Úloha lidové tradice v japonském a finském stavitelství v díle Alvara Aalta ve 30.letech minulého století.

Brněnská repríza výstavy připravené Kabinetem architektury v Ostravě ve spolupráci s Universitou Aalto v Espoo ve Finsku. Výstava se zaměřuje na méně známé a lehce opomíjené období v tvorbě architekta Alvara Alto, u něhož se ve 30.letech projevil velký zájem o tradiční japonskou architekturu.

Srdečně Vás zveme na zahájení výstavy AALTOVA PŘÍRODA v úterý 11.července 2017 v 18.00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno.

Výstava bude otevřena úterý – neděle od 10.00 do 18.00 hodin a potrvá do 13. srpna 2017. Vstupné na výstavu je dobrovolné.

Výstava ukáže také ceny za Výjimečný počin a mimořádné ceny VELUX a ERA21. Představeno bude také sedm členů mezinárodní poroty, která o výsledcích hlavní ceny rozhodovala – Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Joe Morris, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder.

Alvar Aalto byl finský architekt a designér, jehož dílo mělo neobyčejně široký rozsah nejen v oboru architektury, ale také designu – nábytku, skla či šperků.

Jeho fascinace tradiční finskou architekturou, kosmopolitní založení a hledání rovnováhy mezi člověkem, přírodou a stavbami, ho zavedly k japonské stavební tradici, které zcela podlehl. Ačkoli sám Japonsko nikdy nenavštívil, jeho sbírka knih o japonském umění a architektuře jsou důkazem jeho zájmu a hlubokých teoretických znalostí.

Aalto inspirován myšlenkami a ideály tradiční japonské architektury hledal v době standardizace návrat k přírodě, člověku. Humanizace moderní architektury, individualismus, či kvalitní řemeslné zpracování, jsou ideály, jež se spojeny s finskou tradicí propisují do jeho staveb z 30.let.

Jejím cílem je podtrhnout významné změny a vývoj Aaltovy filozofie v přístupu k architektuře a designu. Předvádí rovněž vybrané obrázky z Aaltových studií japonské architektury a klíčové dokumenty dokládající jeho vnímání finské lidové architektury s poukazem na analogii mezi Aaltovým pohledem a jeho prezentací lidové stavitelské tradice v Japonsku a Finsku. Dvě nejvýznamnější ukázky syntézy přejatých myšlenek a vzorů představuje Aaltův návrh vlastního domu a studia Munkkiniemi (1936) a vila Mairea (1939).“
(Kabinet architektury Ostrava)

Výstava vznikla v rámci mezinárodního festivalu architektury, designu a umění Archikultura 2017 pořádaném ostravským Kabinetem architektury.

Více informací:

Aaltova příroda / Aalto′s Nature / Kabinet architektury Ostrava

Materiály v tiskové kvalitě ke stažení zde:

https://www.dropbox.com/sh/k2qxwhc2tqyw36j/AACbIrdfD4FanrA1RM8xgoFha?dl=0

Výstava vznikla za podpory hlavního partnera Galerie Architektury Brno:

ALUPROF / http://www.aluprof.eu

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: