Michelle Howard

Michelle Howard

Galerie Architektury Brno ve spolupráci s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně a Studentskou obcí Fakulty architektury uspořádala přednášku architektky a pedagožky Michelle Howard „O důležitosti neužitečnosti v architektonickém vzdělávání“, která byla součástí přednáškové série „Jsme architekti? O vzdělávání, architektonické profesi a institucionální kritice“. Akce proběhla v úterý 2. dubna 2019 v 18:00 v přednáškové místnosti A310 na Fakultě architektury, Poříčí 5, Brno. Přednáška byla v angličtině. Informace o přednášce zde na webu fakulty.Informace o sérii níže.

Jsme architekti?

O vzdělávání, architektonické profesi a institucionální kritice

V posledních patnácti letech je vzdělávání architektů vystaveno dvojímu tlaku. Jeden směr pramení z rekalibrace institucionálního rámce vysokého školství a je spojen s tím, co je někdy označováno jako „výzkumný obrat“. Na zvyšující se požadavky a výkon ve výzkumu školy architektury a designu reagovaly mlhavě artikulovaným přístupem nazývaným „research by design“ (výzkum skrze navrhování). Tento „úskok“ zřetelně ukazuje na epistemologický předěl mezi architekturou a metodologicky ukotvenějšími vědeckými obory, které provádějí výzkum bez přívlastků. Ve své podstatě stejný problém, který ale tentokrát přichází z vnějšku, je obvykle formulován jako problem teorie a praxe. Tento směr kritiky často poukazuje na odtažitost architektonického vzdělávání od reálných problémů a aplikovatelnost architektonického výzkumu do reálného života. Otázka relevance je přesně tím akupunkturním bodem, který spojuje pochybnosti o vztahu akademie a architektonické praxe, potažmo pochybnosti o relevanci architektonické profese pro současnou „Společnost“. Tímto postupem se z epistemologické otázky o podstatě architektonické výuky a výzkumu stává otázka ontologická: Jak se jako architekti vztahujeme k okolnímu světu a jakou roli v něm chceme hrát?

V rámci přednáškové série „Jsme architekti? — O vzdělávání, architektonické profesi a institucionální kritice“ se uskutečnilo celkem čtrnáct přednášek (deset se uskutečnilo na Fakultě architektury VUT v Brně, jedna na Akademii výtvarných umění v Praze a třI v galerii VI PER v Praze) s deseti mezinárodními přednášejícími (z USA, Rakouska, Německa, Lichtenštejnska, Velké Británie, Nizozemska, Belgie či Číny).

Přednášky byly hojně navštěvovány jak studenty, tak i pedagogy a širší odbornou veřejností. Videozáznam z většiny přednášek je dostupný online na Youtube kanálu Fakulty architektury v Brně (s výjimkou těch, kdy přednášející se zveřejněním nesouhlasili) či na webu Artyčok (pražská přednáška Dubravky Sekulić). Přednášky spoluorganizovaly Galerie Architektury Brno, Fakulty architektury VUT v Brně a galerie VI PER.

Přednášková série „Jsme architekti? O vzdělávání, architektonické profesi a institucionální kritice“ se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, statutárního města Brna a Nadace české architektury.

Jsme architekti?
koncepce: Jan Kristek, Karolína Plášková
produkce: Karolína Plášková, Gabriel Kurtis
grafický design: David Helešic
fotografie: Marieta Malíková, Ondřej Zavadil
videozáznamy: Mikuláš Valíček

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: