ARCHITEKTURA JAKO PRÁCE — cosa & m2au: NEHIERARCHICKÉ KOLEKTIVY V ARCHITEKTUŘE?

Prostor pro angažovanou architekturu, pod Fakultou architektury VUT v Brně, zve na diskusi o (ne)fungování architektů a architektek v rámci nehierarchických kolektivů. S Barborou Šimonovou, Markétou Mráčkovou (Kulturní družstvo cosa.cz), Lindou Obršálovou a Davidem Helešicem (m2au) se budeme bavit, jaké byli jejich představy o praktikování architektury, proč se rozhodli pro založení studia jako družstva, resp. firmy a co jim takové nastavení (ne)umožňuje. Akce se uskuteční v pondělí 19. 12. 2022 od 17:30 v Galerii Architektury Brno, v rámci doprovodného programu výstavy Drazí architekti… — Architektura jako práce.

Markéta Mráčková a Barbora Šimonová se seznámily ve Škole architektury Emila Přikryla na Akademii výtvarných umění v Praze, v autorské dvojici pracují od roku 2013. Kulturní družstvo cosa.cz založily v roce 2016 s cílem zastřešit své různorodé aktivity – architekturu, výtvarné umění, literaturu a video.

m2au [mɲaʊ̯] je „kreativní klastr“ architektů, založený v roce 2016 v Brně spolužáky a kamarády z brněnské fakulty architektury. Od začátku odmítají model ateliéru „vedeného architektem géniem“ a také proto se jejich studio nejmenuje po jednateli*ích firmy. Přesto založili „klasické eseróčko“ a mezi zakladateli*kou studia a dalšími pracanty vznikají hierarchické vztahy. David Helešic a Linda Obršálová vysvětlí, co je k takovému modelu vedlo a jak fungují.

Projekt vznikl ve spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně a s finanční podporou statutárního města Brna, Ministerstva kultury a Nadace české architektury.

Drazí architekti… — Architektura jako práce
7. 12. 2022–22. 1. 2023, ST–NE 14:00–19:00
Galerie Architektury Brno, Starobrněnská 18

kurátorka: Karolína Plášková
architektura výstavy: Karolína Munková, Eva Truncová
grafický design: Bára Růžičková
organizační pomoc: Adéla Šoborová, Lucie Zádrapová
konzultace: Jan Kristek

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: