Le Corbusier – Chandigarh

GALERIE ARCHITEKTURY BRNO
NADACE ČESKÉ ARCHITEKTURY
A KABINET ARCHITEKTURY OSTRAVA

Vás srdečně zvou na zahájení výstavy Le Corbusier – Chandigarh, které proběhne v prostorách GAB a bistra MFG (Minimalistische Feste Gruppe) v úterý 27. ledna 2015 v 18:00.

Le Corbusier, vlastním jménem Charles-Édouard Jeanneret (6. 10. 1887 La Chaux-de-Fonds/ Švýcarsko – 27. 8. 1965 Cap Martin/ Francie) byl původem švýcarský architekt, urbanista, teoretik a malíř.

Výstava se soustředí na Chandigarh, „nové“ hlavní město indického státu Pandžáb (Punjab), které obdobně jako Niemeyerova Brazílie vzniklo na zelené louce. Město má tvar siluety člověka, jehož hlavu představuje komplex Kapitolu, který pod sebe zahrnuje budovy státní správy, Národního shromáždění a Nejvyššího soudu. Návštěvníci výstavy budou moci do Chandigarhu nahlédnout díky fotografiím Milana Pitlacha.

Výstava je doplněna sedmi originálními skicami Le Corbusiera z jeho raného období a taky původní dokumentací z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně připomínající Le Corbusierovou návštěvu Československa.“ uvádějí kurátoři výstavy Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec

Le Corbusier svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury a je považován za největšího architekta 20. století, jehož odkaz je stále živý a inspiruje generace architektů a umělců i v dnešní době.“ dodává ředitel Galerie Architektury Brno Gabriel Kurtis.

Le Corbusier sám sebe popsal takto:

Jsem samouk a jsem zvědavý. Nemám žádnou školu, nemusel jsem se tudíž pracně odnaučovat to, co bych se v ní učil. Nechci se míchat mezi akademiky, neboť člověk nesmí myslet akademicky. Jedinou mou školou je neustálé pozorování přírody a věcí kolem nás.

Milan Pitlach (*1943) vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Je členem Komory architektů Spolkové republiky Německa i u nás. Působil v Londýně, několik let pracoval v renomovaném ateliéru O.M.Ungerse v Kolíně, posledních několik let žil a tvořil v čínské Šanghaji. Jako architekt se věnuje především obytným a polyfunkčním komplexům a urbanistickým projektům. Za svou činnost získal již mnoho ocenění v České republice i zahraničí. Patří k významným českým fotografům, jeho práce byly a jsou prezentovány v mnoha galeriích u nás a ve světě, jeho texty publikuje mimo jiné Revolver Revue a Kritická Příloha Revolver Revue.

Výstava vznikla v Kabinetu architektury ve spolupráci s Milanem Pitlachem a díky podpoře Galerie výtvarného umění v Ostravě, Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně a Opavské kulturní Organizaci OKO.

Výstavu zahájí architekt Petr Hurník v úterý 27. ledna 2015 v 18.00 hodin. Otevřena bude denně od 10. do 18. hodin do 20. února 2015.

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: