Obecní dům Brno & hosté 2014

Třetí spolková výstava

Galerie Architektury Brno přivítá třetí spolkovou výstavu Obecního domu Brno. Spolek Obecní dům Brno byl založen v roce 1989 a po společných výstavách, proběhnuvších v letech 1997 a 2002, bude nyní představena nová přehlídka prací členů spolku a jejich hostů.

Počátky spolku se zrodily ve společném odporu proti plánovaným megalomanským stavbám komunistického režimu na konci osmdesátých let. Sdružuje názorově a generačně spřízněné brněnské, pražské a ostravské architekty. V průběhu dalších let se činnost spolku zaměřila na výstavní a ediční činnost v architektuře.“ uvádí předseda spolku, architekt Ivan Wahla.

Od roku 1998 Obecní dům Brno pravidelně realizoval výstavy mapující „zlatou éru“ brněnské moderní architektury 20. a 30. let. Tyto výstavy byly vždy doprovázeny rozsáhlou publikací. Vedle této historické ediční řady byl realizován ediční projekt zaměřený na současnou domácí architekturu.

Knihy vydávané Obecním domem Brno patří k nejvyhledávanějším publikacím o architektuře. Každodenní zájem turistů z celého světa svědčí o jejich naplněném poslání zaznamenat příštím generacím kvalitní architekturu a osobnosti období brněnského funkcionalismu. Za zmínku stojí například Brněnští židovští architekti, Ernst Wiesner nebo monografie Brněnští němečtí architekti, která byla letos pokřtěna v Galerii Architektury Brno u příležitosti výstavy jí věnované.“ dodává ředitel Galerie Architektury Brno Gabriel Kurtis.

Kdo by ve vystavených návrzích a stavbách hledal společné či sjednocující formální, estetické či dokonce filozofické prvky a postoje, bude zklamán, neboť dostředivou silou spolku není žádná určitá doktrína či styl. Tou je spíše usilování o architekturu, ovlivněné společně sdíleným prostorem dnes provincionálního středoevropského města. Možná je to právě míra ve svém součtu společné energie do onoho usilování vložená, která ustavuje hranice spolku. Historie jeho formování je dnes stará takřka 25 let.“ upřesňuje Prof. Petr Pelčák.

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 9. prosince 2014 v 18.30 hodin v Galerii Architektury Brno. Výstava bude v Galerii Architektury Brno otevřena denně od 10. do 18 hodin do 9. ledna 2015.
http://www.obecnidumbrno.cz

Zdeňka Vydrová, Dalibor Borák, Petr Pelčák, Dušan Urbanczyk, Aleš Burian, Gustav Křivinka, Petr Kurfürst, Petr Todorov, Miloš Klement, Tomáš Zlámal, Jiří Vítek, Hana a Milan Nytrovi, Petr Hlavatý, Vladimír Čuhel, Michal Říčný, Šárka Boučková, Tomáš Rusín, Ivan Wahla, Martin Rudiš, Petr Hrůša, Renata Vrabelová, Ludvík Grym, Jindřich Škrabal, Miloš Zimula, Zdeněk Sendler, Lydia Šušlíková, Milena Galátová, Kamil Mrva, Josef Kiszka, Kamila Bartošková a další

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: