ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017

Výstavu prodlužujeme do 16. března.

Galerie Architektury Brno společně s Českou komorou architektů přináší výstavu Česká cena za architekturu 2017, jež představí brněnskému publiku 42 nominovaných děl druhého ročníku soutěže, které se dostaly do užšího výběru mezinárodní odborné poroty z celkového množství 249 přihlášených prací. Blíže bude představeno šest finalistů, včetně držitelů hlavní ceny Radko Květa a Pavla Pijáčka za realizaci Archeoparku Pavlov. Vernisáž za účasti Radko Květa i několika dalších finalistů se uskuteční v úterý 13. února 2018 od 17:00 hod v Galerii Architektury Brno. Výstavu bude možné shlédnout od 14. února do 16. března 2018 od úterý do neděle 10.00 – 18.00 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Finalisty ze 42 nominovaných vybírala mezinárodní porota v čele s předsedkyní Marianne Loof (Nizozemsko). Dalšími členy byli Matija Bevk (Slovinsko), Eelco Hooftman (Nizozemsko/Skotsko), Jiří Oplatek (Česká republika/Švýcarsko), Jakub Szczęsny (Polsko), Doris Wälchli (Švýcarsko) a Ľubomír Závodný (Slovensko). Sešli se začátkem září přímo v České republice, aby osobně zhlédli vybrané nominované projekty. Porotci se shodli na třech kritériích k identifikaci vynikající architektury. Zaprvé sledovali architektonickou kvalitu projektu z hlediska síly konceptu, vztahu k místu a konstrukčního a hmotového řešení a architektonických detailů stavby. Zadruhé zvážili sociální aspekty a přínos návrhu pro společnost jako takovou. A nakonec se zaměřili na přidanou hodnotu stavby s ohledem na zadání a zájmy klienta.

Hlavní cenu porotci udělili projektu brněnské architektonické kanceláře Radko Květa Archeopark Pavlov (2016). Autoři Radko Květ a Pavel Pijáček s týmem spolupracovníků řešili umístění historického muzea přímo v lokalitě významného archeologického naleziště, kde se rozkládalo sídliště z období mladého paleolitu. Místo je přitom od roku 2010 národní kulturní památkou. Objekt muzea se skrývá čtyři metry pod povrchem v terénní vlně, v místech, která už archeologové zcela probádali. V místě stavby našli v minulosti badatelé sošku venuše z Pavlova z mamutoviny. Autoři vycházeli z předpokladu, že případné další archeologické nálezy by byly v hloubce čtyři až pět metrů pod povrchem. Do exteriéru vystupují prosvětlovací věže, nálevkovitě tvarovaný vstup a výhledy na scenerii Pavlovských vrchů a vodní nádrž Nové Mlýny. Stavba má evokovat plasticky tvarované jeskynní prostory. Přímo do expozice zakomponovali tvůrci např. naleziště mamutích kostí.

Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2017 získalo kromě vítězné realizace pět dalších různorodých prací. Vedle hlavní ceny jsou hned dvě rovněž z jižní Moravy. Jednou je Dům v cihlové zahradě (Jan Proksa, Architekt, 2016), cihlová novostavba malého domu citlivě a elegantně zasazená do tradiční zástavby Prušánek, druhou pak Galerie nábytku (CHYBIK+KRISTOF Architects & Urban Designers, 2016) na brněnských Vinohradech, jednopodlažní stavba s fasádou pokrytou více než devíti sty černými plastovými sedáky a interiérem fungujícím na principu galerie. Mezi finalisty bylo letos jedno dílo vzešlé z architektonické soutěže – Komunitní centrum Máj (SLLA Architects, 2014). Jedná se o novostavbu centra pro služby sociální péče zaměřené na děti a mládež na stejnojmenném českobudějovickém sídlišti. Mezi nejlepší pak porota zařadila ještě Chatu u jezera (FAM Architekti, 2014), objekt pro celoroční rekreaci v Doksech, a Javornickou palírnu (ADR, 2016), nový areál ovocného lihovaru, bydlení jeho majitele, ovocného sadu a zahrady vzniklý částečnou rekonstrukcí jihočeské hospodářské usedlosti z konce 19. století.

V rámci České ceny za architekturu jsou rovněž oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Nominace provádějí členové Akademie a Grémia ČCA. Akademici o výjimečném počinu hlasovali na webovém portálu Ceny. V letošním roce byly uděleny celkem tři ceny za Výjimečný počin – Domu umění v Českých Budějovicích za kurátorskou činnost Michala Škody, další cena pak Starostům města Litomyšl za svoji soustavnou práci pro město, která vedla ke vzniku mimořádného fenoménu města Litomyšl, a třetím Výjimečným počinem je rozhlasový pořad Českého rozhlasu Radia Wave a Adama Gebriana – Bourání.

Uděleny byly rovněž čtyři mimořádné ceny: Mimořádná cena VELUX za nejlepší práci s denním světlem v interiéru, Mimořádná cena Karlín Group za angažovaný přístup k záchraně a tvorbě výjimečného veřejného prostoru, Mimořádná cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za kvalitní dílo moderní architektury citlivě vsazené do krajinného rázu a Mimořádná cena Ministerstva průmyslu a obchodu za přístup a revitalizaci průmyslového objektu.

Více informací naleznete na webových stránkách České ceny za architekturu:
https://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2017/

FB událost výstavy:
https://www.facebook.com/events/298403947351313/

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: