YOUNG POLISH ARCHITECTS 2.5D

/MLADÍ POLŠTÍ ARCHITEKTI 2.5D

Galerie Architektury Brno zahajuje výstavu mladých polských architektů, jež je součástí Dnů polské kultury v Brně 2018.

Galerie Architektury ve spolupráci s Institutem Adama Mickiewicze a Polským institutem v Praze přiváží výstavu mladých polských architektů, jež byla poprvé představena před rokem v Muzeu Estonské Architektury v Tallinu. Kurátor tamního muzea Mait Väljas a polský architekt Łukasz Wojciechowski společně vytvořili výstavu, jež prezentuje práce mladé generace polských architektů. Dvojice kurátorů měla za cíl na výstavě prezentovat projekty, které nejen že dobře vypadají, ale jsou také významné pro místní komunity. Autorům vystavovaných projektů je kolem 40 let, což znamená, že si ještě pamatují, jaké to bylo žít ve stínu Sovětského svazu, avšak zároveň se svou profesí začali již v době integrace do Evropské unie. Projekty se dotýkají různých problémů v rozdílných kontextech a představují různá měřítka a programy. Ať už se jedná o dočasné instalace či rozlehlé veřejné užitkové budovy, každý z těchto designů vypráví příběh. Návštěvníci na výstavě uvidí věžové budovy ve velkých městech, zapomenuté nevyužívané pozemky, předměstí hrající barvami, městečka a vesnice přístupné jen po prašných cestách.

„Tyto budovy jsou rozdílné, ale pokud se zeptáte, co je spojuje, řeknu vám, že jsou to prvky, které jsem ve vaší architektuře spatřil – omezení a rovnováhu ve výběru materiálu, ve vztahu obsahu a kontextu, vytváření formy atd. Tyto příklady představují nejen úspěch, ale také úsilí a ctižádost, které mají obě země společné. Jsou to tedy budovy, do kterých architekti sami investovali (projekt Serwus), nebo je částečně postavili vlastníma rukama (projekt Salonek), či je uskutečnili díky dlouhodobé vzdělávací kampani (projekt Warszawa Powiśle), a na druhou stranu designy, které vyhrály soutěž nebo byly pověřeny přímo klienty. Výstava zahrnuje jen jeden obytný dům – jak je zřejmé, takové stavby jsou mladými architekty navrhovány spíše v Polsku – ale tak nějak intuitivně jsem vám chtěl ukázat spíše budovy, které se účastní společenského života.“, dodává k výstavě kurátor Łukasz Wojciechowski.

Jak napovídá název výstavy, projekty na výstavě jsou prezentované nejen na panelech, ale také netradiční formou modelů formátu 2.5D.

„Nemám rád vystavování na panelech, protože na obrázky se můžete podívat na internetu. Mnohem lepším důvodem, proč navštívit muzeum, jsou modely. Rozhodli jsme se vystavovat prezentované budovy ve snadno přenosném formátu 2.5D, který znáte z videoher, starých dioramat, či knížek pro děti. Po konzultaci s vystavovanými architekty jsme pro vás připravili mnohovrstevné panely, které demonstrují, jak jsou budovy uspořádány. Nemají přesné měřítko, ale zachovávají proporce, takže divák získá správné vnímání prostoru. Neváhejte také navštívit webové stránky jednotlivých studií, které nabízejí mnoho skvělých designů.“, popisuje modely kurátor Łukasz Wojciechowski

Oficiální zahájení výstavy YOUNG POLISH ARCHITECTS 2.5D proběhne ve středu 4. dubna 2018 v 18.00 v prostorách Galerie Architektury Brno. Doprovodí ho krátkou přednáškou architektka Małgorzata Kuciewicz z varšavského studia Centrala.

Vernisáže se zúčastní také Katarzyna Zamoyska z Institutu Adama Mickiewicze a ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Výstava zahájí Dny polské kultury v Brně, které budou probíhat do konce dubna.

Výstavě bude předcházet přednáška kurátora Łukasze Wojciechowského v úterý 27. března 2018 v 16.00 v aule A118 na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně. (v anglickém jazyce)

Výstava YOUNG POLISH ARCHITECTS 2.5D bude otevřena od 27. března do 5. května 2018 v Galerii Architektury Brno, Starobrněnská 18, úterý – neděle 10.00 – 18.00 hod.

Výstava se koná za podpory Institutu Adama Mickiewicze, Polského institutu v Praze a sponzorů Galerie Architektury Brno /Aluprof, Centrum bydlení Kaštanová/ a zřizovatele galerie Nadace české architektury.

Pořadatelé / Galerie Architektury Brno, Adam Mickiewicz Institut, Polský institut v Praze
Kurátoři / Łukasz Wojciechowski, Mait Väljas
Design výstavy / Łukasz Wojciechowski (Nadace Jednostka Architektury)
Grafický design / Michał Majewski
Produkce / Aneta Prasal-Wiśniewska a Katarzyna Zamoyska (Adam Mickiewicz Institut)
Modely / Onimo (onimo.pl)
Anglický překlad / Marek Helman
Český překlad, korekce / Dita Hochmanová, Matěj Smička

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: