BYDLENÍ ZÍTŘKA – LIVING TOMORROW

bydlení zítřka / living tomorrow

Galerie Architektury Brno společně s vídeňským studiem AllesWirdGut zahájí výstavu a řadu diskuzí na téma budoucnosti bydlení.

Od 15.května do 24.června můžete i vy přispět malým či velkým nápadem do debaty o ideálním bydlení, nebo si alespoň prohlédnout a inspirovat se poznatky jiných.

Jak podle vás vypadá ideální bydlení? A jak by vypadat mělo, nebo lépe řečeno mohlo?
Všichni údajně chceme žít v rodinném domku se zahradou, hezkým výhledem a garáží. Některým se podaří tento sen přetavit v realitu. Pak jsou tu ovšem ti, kteří si tuto idylku nemohou dovolit a žijí anonymně se sousedy v paneláku v bytě (kuchyň, obývák, ložnice) – dva typy bydlení, se kterými jsme si více méně vystačili po generace. Nic jiného nebylo na výběr, nic jiného jsme nepotřebovali.
Budeme žít stejně ve městě zítřka? Nedalo by se přece jen vymyslet něco „navíc“?

Těmito otázkami se v různých průzkumech, workshopech a přednáškách zabýval tým nejúspěšnějšího rakouského architektonického ateliéru AllesWirdGut na své první výstavě ve Stuttgartu. Galerie Architektury Brno se nenechala zahanbit a pokusí se s vaší pomocí přispět do diskuze v otázce budoucího bydlení.

Na rozdíl od prostorů kanceláří, kde se pracovní ideologie mění spolu s jejich provedením, v oblasti bydlení se toho moc nezměnilo. Dnes stavíme o něco méně než v minulosti a v oblasti bydlení jsme směle zapadli do praktického stereotypu. Typy staveb jako dvoupatrový byt nebo řadový dům se vytrácejí. Co od pokroku očekáváme, je čím dál více definováno optimalizací prověřených nápadů a zvýšenou efektivností. Bydlení zítřka bude přinejlepším chytré, ale stěží více inovativní.

Autorský tým AWG se snažil definovat, jak by mělo vypadat ideální město. Začít musel ovšem od píky, od samotného domu. Vznikl tak prototyp budovy, který reprezentuje koncept takového města – model města zítřka. Architekti vídeňského ateliéru vyvinuli nové metody participace, které revolučním způsobem hledají společenskou shodu v městském prostředí.

“Na první výstavě prototypu ideální domu ve Stuttgartu jsme návštěvníky vyzvali, aby se aktivně podíleli na budoucím vývoji modelu města a různými způsoby vyjádřili své názory. Náš ateliér, který je autorem této studie, také přispěl svými poznatky a jejich komentáře jsou součástí výstavy.” uvádí jeden za zakládajících architektů studia AWG Herwig Spiegel.

Kromě spolupráce na vývoji prototypu se ateliér AllesWirdGut účastnil také praktické části průzkumu. Podnikl řadu návštěv u residentů, kteří bydlí v bytech realizovaných ateliérem AllesWirdGut a ptali se, jak se jim bydlení líbí. Jakých plánovaných konceptů si obyvatelé všimli? Jaký je rozdíl mezi nabídkou a individuálními potřebami? Rezidenti měli navíc možnost zdokumentovat svůj domov jednorázovými fotoaparáty.

„A teď je řada na vás, abyste sdíleli svoje názory a nápady, a přispěli tak k návrhu ideálního bydlení.“ dodává k výstavě ředitel galerie Gabriel Kurtis.

INFORMACE
Výstava / Exhibition
bydlení zítřka – living tomorrow
16 May – 24 June 2018

Panelová diskuze / panel discussion
Úterý 15. května 2018 v 17.00 / Tuesday, May 15, 2018, 5pm
NEST interiér, Panenská 1, Brno

Diskutující / Speakers: Petr Kratochvil, Karolina Plaskova (tbc.), Herwig Spiegl (AllesWirdGut)
Čestný host / Guest of Honor: Jan Tabor
Moderuje / Moderation: Janica Šipulová

Zahájení výstavy / Opening
Úterý 15. května 2018 v 19.00 / Tuesday, May 15, 2018, 7pm
Galerie Architektury Brno, Starobrněnská 341/18, Brno

FB událost / vernisáž: zde
http://www.galeriearchitektury.cz
http://www.awg.at

AllesWirdGut:
Architektonické studio AllesWirdGut se objevilo na rakouské scéně v roce 1999. Architekti si svoji kancelář zařídili ve Vídni, městě, které je spolu s Grazem už několik let centrem progresivního architektonického dění v Rakousku. Architekti z AllesWirdGut si zakládají na otevřené struktuře. Pracují v týmu bez přísné hierarchie a předem dané specializace členů. V současné době pracuje ve vídeňském studiu okolo 40ti lidí. Uplatňují pozitivní ideologii, žijí ve světě, kde je vše možné a nic není předem dané.

Téměř všechny zakázky získává studio z architektonických soutěží. Návrhy jsou vždy výsledkem týmové práce, při čemž za návrh je zodpovědný jeden ze čtveřice zakládajících partnerů. Své projekty realizují v Rakousku, Itálii, Německu, Luxembursku nebo například v Srbsku.
Architektonické studio AllesWirdGut je školkou mladých evropských architektů. Zakládající členové si zakládají na rozvoji jejich architektonické osobnosti. Nejdůležitější aspektem práce považují správné rozhodnutí.

Za podpory / Supported by:
FCP (http://www.fcp.at/), Delta (https://www.delta.at/), Amari (http://www.amari.at/)
Galerie Architektury (www.galeriearchitektury.cz), Nest Interier (http://nestinterier.cz), NCA – Nadace ceske architektury (http://www.nca.info/), Kastanova (https://www.kastanova.cz/)., Aluprof (https://www.aluprof.eu/)

1 komentář: „BYDLENÍ ZÍTŘKA – LIVING TOMORROW

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: